Czym są nasiona traw i jak je wybrać?

Czym są nasiona traw i jak je wybrać?

Wiosna już na dobre rozgościła się w przyrodzie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej z nas zabiera się za prace ogrodowe i robi wszystko, aby kawałek przydomowej zieleni wyglądał imponująco. Aby tak rzeczywiście było, musimy szczególnie zatroszczyć się o podstawową kwestię, jaką niewątpliwie jest trawa. Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się oczywista i mało skomplikowana. Okazuje się jednak, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nasion, które pozwalają na uzyskanie różnych efektów. Jak zatem wybrać mieszankę odpowiednią dla naszych wymagań? O tym opowiemy poniżej.


Trawnik w ogrodzie – od czego zacząć?

Aby uzyskać piękny, zielony „dywan” trawy w ogrodzie musimy najpierw zakupić odpowiednie nasiona traw. Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek, co sprawia, że możemy uzyskać efekt taki, o jakim zawsze marzyliśmy. W przypadku trawników stosuje się specjale mieszanki trawnikowe, w których znajdują się nasiona różnych rodzajów traw. Możemy je dobierać w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz od tego, do jakich celów będzie nam służył trawnik. Oczywistym jest, że zupełnie inną mieszankę zastosujemy w miejscu, gdzie będzie on spełniał wyłącznie rolę dekoracyjną a inną w miejscu, gdzie mamy zamiar zaaranżować małe boisko do gry w piłkę nożną. Ponadto musimy pamiętać, że poszczególne mieszanki, w których skład wchodzą nasiona traw mają różne wymagania glebowe i nawozowe.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nasion traw?

Podstawową kwestią, jaką musimy wziąć pod uwagę jest miejsce oraz przeznaczenie trawnika. Oczywiści, w większości sklepów z tego rodzaju artykułami, znajdziemy mieszanki uniwersalne, które sprawdzą się w przypadku przeciętnej gleby, łatwo przystosują się do warunków środowiskowych i będą w miarę wytrzymałe. Jeśli jednak zależy nam, aby nasz trawnik był idealny, warto na wybór poświęcić nieco więcej czasu. Tutaj z pomocą przychodzą nasiona traw przeznaczonych do cienia, na słoneczne i suche miejsce czy wolnorosnące. W każdym z tych przypadków powinniśmy uważnie przeczytać informacje zawarte na opakowaniu. To właśnie tam dowiemy się, czy wybrana przez nas trawa jest odpowiednia do wzrostu w warunkach klimatycznych Polski oraz czy nasiona mają odpowiednią datę ważności. Warto również przyjrzeć się sposobom przechowywania mieszanek, gdyż niedbałość w tej kwestii może doprowadzić do ich uszkodzenia a przez to również do zaburzeń w kiełkowaniu i wzroście.

Czy ilość nasion ma znaczenie?

Niewątpliwie jest to jedna z najważniejszych kwestii, na które powinniśmy wrócić uwagę zakładając trawnik. Aby optymalnie obsiać 100 m kw. trawnika, potrzebne będzie około 2-3 kg nasion. Musimy wziąć również pod uwagę fakt, iż jakąś ich część mogą wydziobać ptaki. Warto zatem rozważyć opcję zabezpieczenia rosnącej trawy siatką, którą umieszcza się około 10 cm nad powierzchnią gleby. Aby mieć pewność, że trawa będzie rosła równomiernie, konieczny jest odpowiedni sposób jej rozsiewania. Najczęściej proponuje się rozsiew dwóch porcji – jednej idąc wzdłuż terenu i jednaj idąc w poprzek. Jeśli mimo to, nadal obawiamy się, że trawnik nie będzie równo obsiany, możemy przeznaczyć na ten cel więcej mieszanki nasion.

Kup nasiona traw już dziś na naszogrodniczy.pl.