Kalisz – 5 miejsc, które warto odwiedzić

Niniejszy artykuł pod tytułem Sztuczna trawa vs prawdziwa – którą wybrać? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sztuczna trawa vs prawdziwa – którą wybrać? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kalisz to historyczne miasto w województwie Wielkopolskim. Jesteś tutaj na weekend i szukasz interesujących miejsc do zobaczenia? Oto nasza lista pięciu najlepszych zabytków, które musisz odwiedzić będąc w Kaliszu.

Kalisz – Rezerwat Archeologiczny Zawodzie

Zawodzie obecnie jest to dzielnica Kalisza, w IX wieku było osobnym miastem, w którym znajdował się gród. Silnie ufortyfikowane i główne miejsce w wczesnośredniowiecznego państwa. Od kilku już lat w weekendy odbywają się spotkania celtycko-irlandzkie. Na których można zobaczyć inscenizowaną bitwę między Rzymianami, a Celtami oraz rzuty oszczepem. Jeśli lubisz aktywne interakcje to zdecydowanie możesz wziąć udział warsztatach dudziarskich albo wygrać nagrodę za najładniejszy tatuaż celtycki.

Park Przyjaźni w Kaliszu

Park Przyjaźni to najstarszy park w całej Polsce. Został założony w 1798 roku, a jego aktualna powierzchnia to aż 25 hektarów. Idąc na spacer w to miejsce zobaczysz 5 stawów, amfiteatr oraz miejsca do sporu takiego jak tenis czy koszykówka.

Kalisz – Dworek Marii Dąbrowskiej

Maria Dąbrowska to znana pisarka, która właśnie urodziła się nie daleko Kalisza. Po jej śmierci w dworku, w którym żyła postanowiono stworzyć muzeum im. Marii Dąbrowskiej. W tym szczególnym miejscu można nie tylko odwiedzić sam dworek, ale do zobaczenia są ekspozycje etnograficzne takie jak budowle chłopów związane z Kaliszem.

Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu 

Bazylika znajduje się przy placu Józefa i został zbudowany przez fundacje abpa Jarosława Bogorii. To najciekawsze miejsce dla osób, które uwielbiają relikwie błogosławione przez świetego ojca Pio, księdza Jerzego Popiełuszki czy Matki Teresy z Kalkuty. Choć to cenne artefakty religijne jej najcenniejszym nabytkiem jest obraz Świętej Rodzinny. Do Brazylijki przybywa rocznie około 200 tysięcy wiernych.

Filharmonia w Kaliszu

Jeśli jesteś miłośnikiem muzyki klasycznej możesz odwiedzić kaliską Filharmonie, która działa już od 1974 roku. W tym miejscu możesz posłuchać orkiestry symfonicznej, ale także kwartetu smyczkowego czy kwintetu dętego.  Filharmonia została założona z inicjatywy Andrzeja Bujakiewicza.