Małe, średnie, czy duże donice? Wybieramy donice na ogród

Małe, średnie, czy duże donice? Wybieramy donice na ogród

Czy te małe czy te duże donice świetnie ozdabiają ogród, taras czy balkon. Na rynku można dostać donice o przeróżnych kształtach, kolorach czy fakturze. Jednak czy na pewno wiesz jak odpowiednio dobrać rozmiar donicy do sadzonych roślin? Donica mała, średnia czy duża? Oto kilka wskazówek, które ułatwiają Ci wybór donicy.

Najczęściej popełnianym błędem przy zakupie donicy jest zwrócenie uwagi tylko na jej aspekt wizualny. Później okazuje się, że kupiony produkt nie spełnia naszych oczekiwań, a także rośliny. Wiele donic nie nadaje się na trzymanie jej przez cały rok na zewnątrz. A inne swoim rozmiarem czy kształtem uniemożliwiają prawidłowy wzrost rośliny. Inną też istotną sprawą jest utrzymanie tej samej stylistyki. Donice powinny pasować do naszego ogrodu.

Donice – wybierz odpowiedni rodzaj

Donice, które można kupić w sklepie są wykonane z przeróżnych materiałów. Możesz wybrać donice z ceramiki czy drewniane wszystko zależy od tego czego potrzebują rośliny, które będą sadzone bądź przesadzane, a także to jaką Ty masz wizje wyglądu całego ogrodu.

Donica mała, średnia czy duża?

Wszystko tak na prawdę zależy od rośliny, którą chcemy w tą doniczkę wsadzić. Musimy wiedzieć czy danej roślinie w dużej donicy będzie dobrze czy jednak mała będzie lepszym rozwiązaniem. Oto kilka wskazówek, które przystają Ci się przy wyborze odpowiedniego rozmiaru donicy.

  1. Małe drzewka oraz krzewy – Donica powinna mieć przynajmniej 50 cm średnicy. Warto wybrać tutaj donice cięższą, która będzie wystarczająco stabilna.
  2. Kwiaty – Dość często rośliny kwiatowe potrzebują dużej przestrzeni, a więc donica powinna być duża. Świetnie sprawdzają się tutaj donice drewniane bądź ceramiczne.
  3. Zioła – Lepiej czują się w małych donicach  wykonanych z drewna.
  4. Rośliny sezonowe takie jak bratki – Donica w tym przypadku powinna być niska i dość długa.

Kupując donice często można spotkać oznaczenie literką i cyfrą. Po co to jest? Jest to określenie kształtu i rozmiaru donicy. Jeśli na donicy widać literkę C oznacza to, że jest to donica okrągła. Literka C z liczbą 5 oznacza, że dana donica ma 5 litrów. W innym przypadku jeśli donica jest kwadratowa to jej oznaczenie to litera P, a liczba to długość bólu w centymetrach.

Donica wybierania zasadą proporcji?

Jeśli jesteś osobą niezdecydowaną zawsze donice można wybrać metodą proporcji. Roślina powinna mieć zbliżoną wysokość do  1/3 wysokości rośliny i doniczki.