Nazwa regionu:

Kalisz

Liczba ludności:

101 tyś.

Powierzchnia obszaru:

70 km²

Pomiary elektryczne – te uprawnienia musisz mieć

2019.01.26

1 minuta i 58 sekunda

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Pomiary elektryczne - czym są?
  • Czym różni się eksploatacja od dozoru?
  • Jak zdobyć pomiary elektryczne?
Niniejszy artykuł pod tytułem Sztuczna trawa vs prawdziwa – którą wybrać? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sztuczna trawa vs prawdziwa – którą wybrać? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Chcesz wykonywać pomiary elektryczne? Musisz, więc posiadać odpowiednie kwalifikacje. Sprawdź, jak je zdobyć i do czego będą Ci one potrzebne.

Pomiary elektryczne – czym są?

Jeśli chcesz przeprowadzać pomiary elektryczne musisz posiadać odpowiednie kwalifikacje. Są to uprawnienia G1 z eksploatacją i dozorem, które wydawane są przez komisję kwalifikacyjną Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Jest to największa organizacja w Polsce, która zajmuje się branżą elektroenergetyczną. W przypadku, gdy pomiary elektryczne wykonuje pracownik, który posiada tylko uprawnienia eksploatacyjne protokół musi podpisać osoba posiadająca kwalifikacje G1 z dozorem. Najlepiej, więc posiadać certyfikat z dozoru i eksploatacji.

Zdobyte uprawnienia G1 na pomiary elektryczne ważne są tylko przez 5 lat. Po upływie tego czasu nie można wykonywać prac związanych z elektryką, dlatego należy je odnowić podchodząc ponownie do kursu oraz egzaminu SEP. To ważne, dlatego pamiętaj o tym, jeśli nie chcesz stracić pracy.

Czym różni się eksploatacja od dozoru?

Uprawnienia eksploatacyjne tyczą się osób, które wykonują montaż, obsługę, konserwacje, remont i pomiary. Natomiast uprawnienia z dozoru są dla osób, które będą kierować pracą i czynnościami pracowników.

Jak zdobyć pomiary elektryczne?

Uprawnienia na pomiary elektryczne może otrzymać osoba, która jest pełnoletnia i posiada przynajmniej podstawowe wykształcenie. Jak można zdobyć potrzebny certyfikat? Podstawą jest podejście do państwowego egzaminu, który przeprowadza komisja kwalifikacyjna SEP. Jednak zanim egzamin należy zapisać się na kurs SEP, aby zdobyć odpowiednią wiedzę, która pozwoli bezpiecznie wykonywać pracę i zdać egzamin.

Kurs i egzamin można wykonać na dwa sposoby. Stacjonarnie w siedzibach Stowarzyszenia Elektryków Polskich w większych miastach w całej Polsce. Jak, również online. Wiele firm w swojej ofercie posiada szkolenie SEP online wraz z egzaminem. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych opcji zdobycia odpowiednich kwalifikacji na pomiary elektryczne. Dlaczego? Bo nie trzeba tracić czasu ani pieniędzy na dojazdy, bo wszystko można zrealizować w swoich własnych czterech kątach. Forma ta na początku była tylko stacjonarnie, ale od pojawienia się pandemii ustawodawca wprowadził prawo, które umożliwia prowadzenie kursów elektrycznych i egzaminów w formie online. Jeśli chcesz zapisać się na uprawnienia G1 kontrolno-pomiarowe poszukaj dobrej i rzetelnej firmy, z którą zrealizujesz naukę i zapis na egzamin państwowy.